Mercekler

Seral Akbaba
Ekim 5, 2017

Işık, bulunduğu ortamdan farklı ortama geçtiğinde kırılmaya uğrar (camdan havaya veya havadan suya).  Camın iki yüzü birbirine paralel değilse ışığın cama giriş doğrultusu ile çıkış doğrultusu aynı olmaz.  Bir saydam ortama vereceğimiz şekil ile ışınlar bir noktada toplanabilir ya da dağıtılabilir. O zaman tanımı şöyle yapabiliriz. Işığı toplayan ya da dağıtan özel olarak biçimlendirilmiş saydam maddelere mercek denir.
Optik araçların(gözlük, mikroskop, teleskop, dürbün…) hemen hemen tümünde mercek kullanılır.  Gözün kendisinde de doğal bir mercek vardır. Merceklerin yüzeyleri genelde eğridir. Bazılarının ise bir yüzü düz diğer yüzü eğrisel olabilir.Mercekler, ince kenarlı ve kalın kenarlı olmak üzere ikiye ayrılırlar.

  • Paralel gelen ışınları bir noktada toplayan merceklere ince kenarlı (yakınsak) mercek adı verilir.
  • Paralel  gelen ışınları dağıtma özelliği olan merceklere kalın kenarlı (ıraksak) mercek adı verilir.

İnce Kenarlı Mercek (Yakınsak Mercek)
Bu tür merceklerin kenarları incedir. Işığı eğriselliklerine bağlı olarak bir noktada toplarlar. Görüntü oluştururlar.  Günlük hayatta sıkca kullandığımız büyüteç örnek verilebilir.  Güneşli bir günde büyüteci kağıdın üstüne tutarsak açık bir noktanın gözüktüğü  görülür. Bu açık ve parlak nokta merceğin odak noktasıdır. Odak noktasının merceğe olan uzaklığına odak uzaklığı denir.


Kalın Kenarlı Mercek (Iraksak Mercek)
Bu tür merceklerin kenarları kalındır. Işığı eğriselliklerine bağlı olarak dağıtırlar. Görüntü oluştururlar. Oluşan görüntüler cisme göre düz ve küçüktür. Kalın kenarlı merceğe gelen paralel ışınlar mercek içinden geçerken birbirlerinden
uzaklaşarak kırılır. Kırılan ışınların uzantıları bir noktada toplanır bu noktaya odak noktası denir. Odak noktasının merceğe olan uzaklığına ise odak uzaklığı denir.

Aşağıdaki animasyona lütfen dikkat ediniz. İnce kenarlı mercekteki kırılma olayı;

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Fenadami❤com
Beta Sürüm
Geri Sayım Kodu

Üye OlŞifremi Unuttum