Sindirim sisteminde görülen hastalıklar nelerdir?

Seral Akbaba
Eylül 30, 2017

Sindirim sisteminde görülen hastalıklar nelerdir?

a) Gastrit :
Alkol, sigara, kimyasal maddeler, bakteriler ve virüs gibi etkenlerden dolayı midenin iç yüzeyindeki zarın iltihaplanması olayıdır. Bu hastalıkta beslenme alışkanlıkları önemli bir yere sahiptir.Hastalığın en önemli belirtileri midenin üst kısmında oluşan yanma ve ağrı hissidir.

b) Ülser : 
Alkol, sigara, kola (asitli içeceklerin tümü) gibi sağlıksız maddelerin onikiparmak bağırsağı veya mide üzerinde mukoza tabakasının aşınma olayıdır.

c) Kabızlık :
Kalın bağırsak hareketinin yavaşlaması sonucu dışkılama sayısının azalması durumudur. Suyun fazla emilmesi sonucu dışkı katılaşır. Uzun süren kabızlık hemoroite (basura) neden olur.

d) İshal : 
Dışkı ile beraber fazla su atma durumudur. Temel nedeni mikroorganizmalar nedeniyle kalın bağırsağın yeterince su ememesidir.

e) Gıda zehirlenmesi : 
Bozulmuş veya kirlenmiş gıdaların tüketilmesi sonucunda oluşur. Önlenmesi için gıdaların sok kullanma tarihine dikkat edilmeli ve bilinçli bir şekilde alışveriş yapılmalıdır.

f) Reflü :
Mide asidinin mideden yemek borusuna geri kaçması ve yemek borusunda uzun süre kalması sonucu yemek borusunda yanma olmasıdır. Stres, gazlı içecekler, çay ve kahve türü içecekler reflüyü arttırır. Reflü haslarında sürekli ağızdan gaz çıkarma, yemek borusunda yanma, göğüste yanma ve ağrı hissi görülür, kalp şikayeti oluşur.

g) Apandisit : 
İnce bağırsağın kalın bağırsağa bağlandığı yer olan apandis (kör bağırsak) adı verilen çıkıntının iltihaplanmasına apandisit denir. İltihaplı bölümün ameliyatla kesilip çıkartılması ile tedavi edilir.

h) Hıçkırık :
Diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses tellerinin arasındaki açıklığın istem dışı kapanması ile gerçekleşen ani soluk alarak ses dışarı çıkarmasıdır.

ı) Hazımsızlık :
Tüketilen besinlerin midede sindirilememesi sonucu oluşur.

i) Kolera :
Kolera bakterisinin neden olduğu bağırsak enfeksiyonu ve şiddetli ishal ile ortaya çıkan bir hastalıktır.
Kolera genellikle, dışkı bulaşmış kirli su ya da bu sularla yıkanmış yiyecekler aracılığı ile yayılır.
Ağızdan sıvı tedavisi ile hastalık tedavi edilebilir.

j) Dizanteri :
İnsanlarda kanlı ishal, şiddetli karın ağrısı, gerekmediği halde dışkılama isteği duyma, bağırsak yaraları gibi belirtiler gösteren hastalıktır. Kirli su ve besinlerle bulaşır.

k) Kolon Kanseri :
Kolon olarak adlandırılan kalın bağırsakta görülen kanseri çeşitidir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte beslenme şekli, genetik ve çevresel faktörlerin etkisi vardır.

l) Siroz : 
Sigara ve alkol gibi sağlıksız maddelerin kullanımlası nedeniyle karaciğer hücrelerinin kendini yenileyememesidir.

m) Tifo :
Kirli içme suları ve yiyeceklerden geçen mikropların (basillerin) neden olduğu hastalıktır. Bulaşıcıdır ve salgın şeklinde görülür.

n) Sarılık :
Kandaki bazı maddelerin (billurubin) değerinin artması sonucu deri ve mukozaların sarı renk almasıdır. Hepatit kelimesi karaciğer iltihabı anlamına gelir. Çeşitli virüsler bu hastalığın kaynağı olabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Fenadami❤com
Beta Sürüm
Geri Sayım Kodu

Üye OlŞifremi Unuttum